сряда, 15 февруари 2017 г.

Цената на земеделската земя расте и ще продължи с 10-15%


Ръстът е резултат на нарастващите субсидии, сравнителното високото търсене и ограниченото предлагане
Ръстът е резултат на нарастващите субсидии, сравнителното високото търсене и ограниченото предлагане
© ЦВЕТЕЛИНА АНГЕЛОВА



Земеделската земя продължава да поскъпва. По данни на НСИ средната цена на декар земеделска земя в страната през миналата година е била 684 лв., което е увеличение с близо 15% спрямо предходната. Представители на сектора също говорят за увеличение от 10-15%, което е резултат от нарастващите субсидии, сравнителното високото търсене и ограниченото предлагане. Но според най-активните купувачи статистиката не показва истинската цена, на която се сключват сделки. Тя на повечето места е с 30-50% по-висока от отчетеното от НСИ.

Причината е, че статистиката се води на декларирана стойност, която често е данъчната оценка. Все пак и статистиката, и пазарът отчитат една и съща тенденция - това е пета поредна година, в която цената на земята расте, а понижението й през 2009 г. беше по-скоро следствие от икономическата криза. Увеличение има и при средната стойност на рентата. Тя е била 41 лв. за декар, което е близо 8% нарастване спрямо 2013 г.

Колко струва

Покупките са се извършвали на най-високи ценови нива в Североизточния район. Там според НСИ цената на декар е достигнала до 957 лв. По информация на представители на сектора обаче в Силистра реалната цена е била между 1100 до 1300 лв/дка, а в Добруджа над 1500 лв/дка, като малко сделки има и под нея. Най-голямото публично дружество за земеделска земя "Адванс терафонд" АДСИЦ е реализирало продажби при средна за страната цена от 1149 лв/дка.

По данните на НСИ най-голямо увеличение в сравнение с миналата година е регистрирано в Югозападния и Южния централен район – с около 33% (виж таблицата). Посочените от института цени обаче се разминават силно с данните, предоставени от председателя на Асоциацията на собствениците на земеделски земи Стайко Стайков. По думите му например в Ямболско, където има доста обработваеми площи, се е търгувало за между 800 и 1000 лв/дка, а в Бургаско земята струвала 950 - 1000 лв/дка. В този район статистиката отчита средна цена от 509 лв/дка.

Значително е годишното увеличение на цената на лозята – с малко над 40%, а най-малко при овощните насаждения – с 1.6%. За последните пет години цената при нивите остава най-висока като ръстът й от 2009 г. насам достига два и половина пъти, показват данните на НСИ.

Кой търси

Факторът, оказал най-силно влияние върху пазара на земеделска земя, безспорно е субсидирането в селскостопанския сектор. Само директното подпомагане чрез плащане за единица площ през 2014 г. беше в размер на 1.2 млрд. лв. Данните от предходните години показват, че над 80% от тях отиват при зърнопроизводителите. Те са и най-заинтересовани да увеличават площите си не само заради подпомагането, но и тъй като зърното намира добър пазар и има висок дял в износа на страната.

От друга страна, субсидиите в земеделския сектор засилват търсенето, но и променят профила на купувача. Причината за това е, че при кандидатстване с проект за еврофинансиране притежаването на земя или дългосрочен договор за аренда е задължително условие. "Фермерите купуват на по-висока цена от фондовете, защото те са заинтересовани от точно определени землища, за които, ако има повече кандидати, се стига до търгове. А на един търг цената може стане и с до 50% по-висока", казва Стайков.

По негови данни най-активни купувачи сред членовете на асоциацията през 2014 г. са били свързаната с "Винпром Пещера" "Агрион инвест", групата "Ромфарм" (мениджър в която е Стайков) и "Адванс терафонд". През 2014 г. "Адванс терафонд" е придобил 23 163 дка при средна цена 790 лв/дка, се посочва в бюлетин на компанията. Около 80% от близо 200 хил. дка земеделска земя, която е в активите на дружеството, са именно в Северна България, където цената е по-висока. Към 31 декември са сключени и договори за аренда на близо 163 хил. дка.

Каква е прогнозата

Очакванията към пазара са, че и през 2015 г. цените ще вървят нагоре. Такива сигнали вече дава първото тримесечие. "Новият период на Програмата за развитие на селските райони предвижда допълнителни мерки за подпомагане на площ, които се наслагват върху основната субсидия, за сметка на намалялото плащане на декар. Това ще мотивира повече собственици да работят земя, която не са ползвали досега", казва Стайков. Реално те ще могат да вземат дори по-високи от сегашните субсидии, ако покрият т.нар. зелени изисквания. Отделно прогнозата му е, че там, където има търсене, то ще се запази за сметка на ограниченото предлагане и цените и тази година ще са с около 10-15% по-високи.






Информация: http://www.capital.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар